• SPRZĄTANIE ŚWIATA 2023

          • Jak co roku nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2023”. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: "SPRZĄTANIE ŚWIATA ŁĄCZY LUDZI". Akcja „Sprzątanie świata ” jest wspólną lekcją poszanowania środowiska, jak również promowaniem ograniczenia wytwarzanych odpadów. Ponownie nasi uczniowie spisali się na medal! Młodzieży i dzieciom naszej szkoły nie są obojętne sprawy środowiska, dlatego chętnie uczestniczą w działaniach promujących czystość i ochronę środowiska.
            Serdecznie dziękujmy wszystkim za zaangażowanie w akcję!

          • Samorząd Uczniowski 2023/2024

          • 28 września 2023 r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kasprowicza w Piotrkowie Kujawskim dokonali wyboru swoich przedstawicieli do Samorządu Uczniowskiego. Karta do głosowania liczyła 45 kandydatów. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała Komisja Wyborcza w składzie:

            - przewodnicząca – Maria Łukasiewicz

            - z-ca przewod. – Zofia Ciesielska

            - członek –  Marta Jakubowska

            - mąż zaufania– Julia Żabicka

            Po podsumowaniu oddanych głosów i sporządzeniu protokołu, Komisja Wyborcza ogłosiła wyniki. Do Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2023/2024 weszły następujące osoby.

            1. Bąk Oskar IV a

            2.  Derucki Paweł VII a

            3. Betlińska Zofia V b

            4. Lorenc Samanta V b

            5. Wrzesień Barbara V b

            6. Michalak Michał V c

            7. Szeląg Kamil V c

            8. Kwiatkowski Tymon VI c

            9. Ugorski Filip VII a

            10. Obrzezgiewicz Tomasz VII d

            11. Ciesielska Zofia VIII b

            12. Staszyńska Martyna VI b

            13. Michałowski Oliwier VI c

            14. Kapela Szymon Via

            15. Niedźwiedziński Nikodem VIII a

            16. Woźniak Miron VIII a

            Nowemu Samorządowi Uczniowskiemu życzymy owocnej współpracy z Dyrekcją szkoły, nauczycielami i rodzicami, realizacji pomysłów i przedsięwzięć oraz podejmowania konstruktywnych działań będących „głosem” całej społeczności szkolnej.

            Wybory przygotowali i przeprowadzili: W. Seremet, T . Szadkowski i K. Betliński

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania zainicjowała w 2001 roku Polska Izba Książki w celu propagowania czytelnictwa wśród najmłodszych. W szkolnej bibliotece czytanie rozpoczęliśmy 27 września. Dzieciom z oddziałów przedszkolnych czytała w tym dniu pani Irena Sobczak z biblioteki publicznej. W kolejnych dniach w bibliotece zjawili się uczniowie z klas: IIa, IIIb, IIIc, Ib, IIc wraz z wychowawcami. Tegoroczne hasło brzmiało ,,Porozmawiajmy o wartościach”. Dzieci miały okazję zapoznać się z ciekawymi tekstami pochodzącymi z następujących książek:

            C. Averiss, K. Beautyman ,,Miłość”, C. Averiss, I. Follath  ,,Radość”, M. Giron ,,Artur i słoń, który miał kłopoty z pamięcią”, M. Michalak ,,Opowieści o tym, co w życiu ważne”, ,,12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach”, G. Kasdepke ,,Kocha, lubi, szanuje… czyli jeszcze o uczuciach”.

            Warto pamiętać, że książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci. Rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo, znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Budujmy więzi z naszymi dziećmi poprzez czytanie. Nauczmy dzieci miłości do książki i czytania.

          • Europejski Dzień Języków Obcych

          • Uczniowie klas 3a, 3b, 3c wraz z nauczycielami języka angielskiego włączyli się w obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych, który odbył się w naszej szkole. Jest to  międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet znajomości  językowych. Uczniowie z wielkim zapałem wykonali plakaty na których samodzielnie zilustrowali wyrazy, które mają podobne znaczenie w wielu językach. Plakaty można podziwiać na II piętrze naszej szkoły. Brawo uczniowie!

            Opiekunowie: A Borczak, D Karpińska

          • Warsztaty plastyczne w Skłudzewie

          • 25 września 2023 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach plastycznych w Fundacji Piękniejszego Świata Skłudzewie. Była to nagroda zespołowa dla naszej placówki za udział w VII Ogólnopolskim  Przeglądzie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży MOJE PIĘKNE – BEZPIECZNE MIEJSCE – 2023.  Ponadto prace uczennic Oliwii Lewandowskiej, Izabeli Puszkiewicz i Leny Dworzyńskiej zakwalifikowały się do prezentacji na wystawie w galerii Fundacji – w XIX-wiecznym Zespole Pałacowo - Parkowym. Podczas warsztatów plastycznych odbyły się zajęcia rysunku w plenerze, uczniowie mogli obejrzeć wystawę prac konkursowych oraz wykazać się swoją wyobraźnią i kreatywnością  w technice malarstwo na tkaninie.

          • 27 września 2023, Święto Polskiego Państwa Podziemnego​​​​​​​

          • GRH Armii Krajowej KOLUMBOWIE o 17.15 oddała cześć bohaterom wojny polsko-bolszewickiej na czele z poległym w bitwie niemeńskiej pod Kronkami - kapitanem Władysławem Nałęczem Małachowskim, Kawalerem Krzyża Virtuti Militari.

            Władysław Nałęcz Małachowski urodził się 17 października 1895 roku w Porycku na Wołyniu. W 1915 roku powołany do armii rosyjskiej otrzymał stopień chorążego. 30 października 1916 został mianowany na porucznika. 22 października 1917 roku wstąpił do 8 pułku strzelców I Korpusu Polskiego. W styczniu 1918 roku brał udział w walkach z bolszewikami w Rosji. Po demobilizacji wiosną 1918 roku wrócił do Piotrkowa Kujawskiego. 10 listopada 1918 wstąpił do Wojska Polskiego. W sierpniu 1920 roku brał udział w bitwie pod Radzyminem i Helenowem. 25 sierpnia został odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy. Poległ 27 września 1920 roku w bitwie niemeńskiej pod Kronkami w Ziemi Lidzkiej. W listopadzie tego samego roku po ekshumacji z pola walki został pochowany na cmentarzu parafialnym w Piotrkowie. Jego pogrzeb był wielką patriotyczną manifestacją.

          • Tragiczne rocznice

          • Młodzież z naszej szkoły i naszej branżówki, skupiona w Grupie RH AK Kolumbowie uczciła, nie bacząc, że to wakacje dwie bardzo ważne i zarazem tragiczne rocznice - 1 sierpnia godzina ”W”, kiedy zawyły syreny na cześć powstańców warszawskich stanęliśmy w strugach deszczu przy Pomniku Obrońców Ojczyzny. 1 września uczciliśmy złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na mogile poległych na piotrkowskim cmentarzu. Byliśmy także na powiatowych obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej w Radziejowie.

          • Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2023/2024

          • 04.09.2023 r.

            godz. 8.00 Msza Święta

            godz. 9.00 Spotkanie na hali dla klas 1 i 4

            Pozostałe klasy - spotkanie z wychowawcami w salach lekcyjnych: 2A - 2.16, 2B - S16, 2C - 2.17, 3A - 2.15, 3B - 2.12, 3C - 2.14, 5A - 5B - 2.18, 5C - 2.10, 6A - 1.10, 6B - 1.09, 6C - 1.17, 7A - 1.18, 7B - 1.05, 7C - 1.12, 7D - 1.11, 8A - 1.19, 8B - 1.03

            ODDZIAŁY "0" W SWOICH SALACH LEKCYJNYCH

             

             

          • ROK AUTORA „ZEMSTY”

          •     Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustalił 2023 Rokiem Aleksandra Fredry, w związku z przypadającą 20 czerwca 230. rocznicą urodzin artysty.

               Posłowie przypomnieli, że wywodził się on ze starej rodziny szlacheckiej. W krótkiej notce biograficznej odnotowano, że przyszedł na świat 20 czerwca 1793 roku w Surochowie koło Jarosławia. Jako szesnastoletni chłopiec wstąpił na ochotnika do armii Księstwa Warszawskiego dowodzonej przez księcia Józefa Poniatowskiego. Brał udział m.in. w wyprawie na Moskwę w 1812 roku. Za męstwo w walkach został odznaczony Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, a przez cesarza Francuzów Napoleona Bonapartego – Orderem Legii Honorowej. Zmarł we Lwowie w 1876 roku.

               Większą część uchwały sejmowej poświęcono dorobkowi literackiemu pisarza. Czytamy tam, że Aleksander Fredro to twórca oryginalnej polskiej komedii. Stworzył kilkadziesiąt utworów scenicznych. Były to między innymi: „Zemsta”, „Śluby panieńskie”, „Damy i huzary”, „Pan Jowialski”, „Dożywocie”. Zaznaczono, że Fredro znany był także jako twórca bajek i wierszy dla dzieci:  „Małpa w kąpieli”, „Paweł i Gaweł” czy „Osiołkowi w żłoby dano”. Napisał również pamiętniki z epoki napoleońskiej  zatytułowane „Trzy po trzy”.

               My także postanowiliśmy uczcić wielkiego pisarza. Uczniowie 8b i 8e wykonali okolicznościową wystawkę i plakaty, które rozwiesili w całej szkole. W dniu 230. urodzin Fredry, czyli 20 czerwca, przebrani za bohaterów z „Zemsty” przemierzali szkolne korytarze, fotografując się z wszystkimi chętnymi. Wzięli również udział w sesji fotograficznej. Powstałe zdjęcia posłużyły do wykonania naszej szkolnej wersji komedii. Efekty wspólnej pracy uczniów i ich polonistki można zobaczyć w galerii. 

          • Rok Wisławy Szymborskiej

          • WISŁAWA SZYMBORSKA  to   jedna  z  najbardziej  znanych polskich  poetek.  W 1996 otrzymała LITERACKĄ NAGRODĘ NOBLA. W roku 2023 (a dokładnie 2 lipca) przypada setna rocznica jej urodzin. Z tej okazji klasy 8b i 8e postanowiły uczcić pamięć naszej noblistki.

            Poetka w wolnym czasie zajmowała się tworzeniem kolaży, które sama nazywała wyklejankami. Przez lata gromadziła wycinki z gazet, następnie wykorzystywała je przy tworzeniu pocztówek dla swoich przyjaciół.Na lekcji języka polskiego uczniowie z 8e wykonali wyklejankę w stylu Szymborskiej.

            Natomiast uczniowie z 8b tworzyli LEPIEJE. Wynalezienie tej formy przypisuje się właśnie Szymborskiej, a nazwę nadał jej sekretarz poetki – Michał Rusinek.Lepiej to krótki, rymowany, żartobliwy wierszyk dwuwersowy, zazwyczaj pisany ośmiozgłoskowcem. Pierwszy wers zaczyna się od słowa: lepiej (lepszy, lepsza lub lepsze), natomiast drugi wers od słowa: niż (niźli, niżeli, aniżeli). Poetka genezę powstania lepieja opowiedziała w następującej anegdocie: W pewnej podmiejskiej gospodzie podano mi kartę, w której przy pozycji „flaki”  ktoś dopisał drżącą ręką „okropne”. Pomyślałam, że na tym poprzestać nie wolno. Nawet w najlepszej restauracji zdarzy się czasem jakieś paskudztwo. Trzeba następnych gości jakoś przed nim ostrzec. Krótki wierszyk, łatwo wpadający w ucho, najlepiej się do tego nadaje.


            Oto przykłady lepiejów autorstwa Szymborskiej:


            Lepszy piorun na Nosalu,

            niż pulpety w tym lokalu.


            Lepiej mieć życiorys brzydki,

            niż tutejsze jadać frytki.


            Lepiej złamać obie nogi,

            niż miejscowe zjeść pierogi.

          • My jak palce jednej dłoni!

          • Uczniowie klasy 4 c  zaprosili swoich Rodziców na uroczystość klasową - Dzień Rodziny. Rozpoczęli od krótkiej części artystycznej: recytowali wiersze, śpiewali piosenki, a chłopcy zatańczyli bluesa. Następnie czwartoklasiści złożyli swoim Rodzicom najserdeczniejsze życzenia oraz wręczyli kwiaty i własnoręcznie wykonane laurki.  Po występie dzieci i ich goście spędzili czas na rozmowach przy pysznym cieście.

          • Mamy Drona! Nagroda dla naszej placówki z konkursu na logo powiatu radziejowskiego.

          • 16 czerwca 2023 roku podczas obchodów Dni Powiatu Radziejowskiego odbyło się podsumowanie konkursu, którego organizatorem był Powiat Radziejowski, reprezentowany przez starostę radziejowskiego. Celem konkursu było uzyskanie znaku graficznego – logo, który będzie wykorzystany do identyfikacji wizualnej powiatu radziejowskiego i będzie umieszczany na materiałach promocyjnych, reklamowych oraz na przedmiotach codziennego użytku. Nagrodą dla trzech pierwszych miejsc był dron dla placówki, którą reprezentowali uczniowie. Z naszej szkoły udział w konkursie brały trzy uczennice: Julia Kłos, Samanta Lorenc i Izabela Puszkiewicz.​​​​​​​
            Trzecie miejsce zajęła Julia Kłos z kl. V b, a wyróżnienie otrzymała Samanta Lorenc z kl. IV b.

            Dzięki sukcesowi Julki nasza placówka otrzymała drona.

          • Bezpieczniej na przejściu dla pieszych przy szkole

          • W związku z uruchomieniem sygnalizacji świetlnej w pobliżu naszej szkoły, odbyły się pogadanki na temat bezpiecznego korzystania z przejścia dla pieszych. Przypomniana została hierarchia ważności znaków i sygnałów drogowych oraz ogólne zasady ruchu drogowego dotyczące poruszania się pieszych. Dzieci miały okazję dowiedzieć się również na jakiej zasadzie działają sygnalizatory świetlne a także poznać konsekwencję prawne łamania przepisów ruchu drogowego. Mamy nadzieję, że inwestycja podniesie poziom bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców a najmłodszym ułatwi przechodzenie na drugą stronę, coraz bardziej ruchliwej drogi.

          • Jaźwica, "góra borsuków", 17 czerwca 2023 r.

          • Projekt "160 lat minęło... szlakiem powstania styczniowego na Kujawach" finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności- Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021- 2024.

            Piękna słoneczna pogoda, młodzież z naszej, Publicznej Szkoły Podstawowej w Piotrkowie Kujawskim oraz z 3 Drużyny Harcerskiej Ignis im. Jana Bytnara "Rudego", którym Grupa RH AK Kolumbowie w ramach w/w Programu zorganizowała grę terenową o tematyce działań zbrojnych zrywu niepodległościowego 1863 na Kujawach. Pogadanka, pokaz realiów epoki. Bieganie po Jaźwicy wśród bunkrów, szukanie zadań, rywalizacja, bo czas się liczył… a potem żołnierska grochówka i niekończące się rozmowy z kolegami, wymiana wrażeń.

            GLORIA VICTIS!

          • Gdańsk-Sopot-Półwysep Hel-Westerplatte-Malbork

          • W dniach 5-7 czerwca 2023r. uczniowie klas 4-6 przebywali na wycieczce nad morzem. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy zabytkową część Gdańska i odpoczywaliśmy na sopockim molo. Kolejnego dnia zwiedzaliśmy cały Półwysep Hel z Jastarnią, Juratą i oczywiści piękny Hel. Wieczorem podziwialiśmy zachód słońca we Władysławowie. Następnie przyjechaliśmy na Westerplatte gdzie zwiedzaliśmy miejsca związane z obroną wybrzeża w 1939r. Ostatnim punktem naszej wycieczki był zamek w Malborku.

          • Leeeecę, bo chcę, czyli świetna zabawa w Parku Trampolin

          • 13 czerwca 2023 roku klasa VI c wraz z wychowawcą wybrała się do Parku Trampolin we Włocławku. Uczniowie mogli w niecodzienny sposób spędzić czas ze sobą. Przed rozpoczęciem radosnej zabawy odbyła się rozgrzewka, którą przeprowadził instruktor. Przygoda na trampolinach była oryginalną formą rozrywki i aktywności fizycznej.  Dzieci mogły: skakać, biegać, wspinać się, turlać oraz nurkować w basenie z gąbkami. W tym dniu podczas odbijania się na trampolinach uczniowie uwolnili ogrom hormonów szczęścia.

  • Galeria zdjęć

      brak danych