• Saint Andrew’s Day – DZIEŃ SZKOCKI’2023

          • W nocy z 29 na 30 listopada (w wigilię imienin Andrzeja) w Polsce obchodzimy andrzejki. Obrzędy andrzejkowe w naszym kraju mają bardzo długą tradycję. W ten wieczór wróżb, swoje przeznaczenie mogły poznać tylko dziewczęta. Odpowiednikiem tego dnia dla młodych mężczyzn były katarzynki - obchodzone w nocy z 24 na 25 listopada  (w wigilię imienin Katarzyny).

            Ostatni dzień listopada w Szkocji to święto narodowe, podczas którego Szkoci świętują SAINT ANDREW’S DAY, DZIEŃ ŚW. ANDRZEJA– patrona kraju.W związku z tym 30 listopada w naszej szkole obchodziliśmy DZIEŃ SZKOCKI.W tym dniu wszystkich obowiązywała szkocka krata.

            W listopadzie angliściprzeprowadzali lekcje kulturoznawcze o Szkocji (między innymi z wykorzystaniem tabletów w klasach:4a, 5a, 5b, 6c, 7b).Uczniowie z klas 6c i 7a przygotowali prezentacje multimedialne na temat Szkotów i ich ojczyzny, a z 6a oglądali film o Szkocji. Natomiast 4c słuchała tradycyjnych szkockich piosenek i utworów granych na dudach.Pierwszoklasiści wykonywali flagi, malowali dudziarza, oset i Szkota. 30 listopada na holu można było posłuchać szkockiej muzyki. Dzięki gazetkom oraz rozwieszonym w szkole kodom QR wszyscy lepiej poznali Szkocjęoraz dowiedzieli się kilku ciekawostekna temat DNIA ŚW. ANDRZEJA. Uczniowie przypomnielisobie również o polskich ludowych zwyczajach (wróżbach katarzynkowych  i  andrzejkowych).

                Polsko-szkocka uroczystość była okazją nie tylko do zabawy, ale i do poszerzeniawiedzy. Następne spotkanie ze Szkotami za rok!

          • Akcja "Noc w szkole - szkolenie młodej kadry"

          • Prócz zajęć związanych z tematyką naszej Grupy i musztry było o żywieniu, trochę rękodzieła i oczywiście gra terenowa, bieganka po szkole za świetlikami. Dużo dobrej zabawy, mało spania... młodzi rekonstruktorzy poradzili sobie świetnie, wytrzymali trudy szkolenia, pracując zespołowo, solidarnie sobie pomagając podołali zadaniom. BRAWA dla Was!

          • Turniej o mistrzostwo szkoły w tenisa stołowego

          • W listopadzie odbył się turniej o mistrzostwo szkoły w tenisa stołowego dziewcząt na poziomie klas V- VI. Do rywalizacji przystąpiły: 

            - Adrianna Rybicka 6c

            - Maja Muszyńska 6c

            - Nikola Grabowska 6c

            - Samanta Lorenc 5b

            - Lena Własiuk 5b

            Mistrzostwa rozgrywane były systemem "każdy z każdym" do 3 wygranych setów. Po rozegraniu wszystkich pojedynków, pierwsze miejsce z kompletem zwycięstw zajęła Maja Muszyńska, drugie miejsce uzyskała Adrianna Rybicka a na najniższym stopniu podium zameldowała się Nikola Grabowska. 

                    Dziękujemy za udział i gratulujemy sportowej postawy. 

                    Organizator: Tomasz Jaroński 

                     Sędzia: Tomasz Jaroński 

          • Angielski jest fun-tastyczny

          • Kolejne zadanie wykonane!!! W ramach Ogólnopolskiego Projektu  Edukacyjnego “Angielski jest fun - tastyczny” uczniowie klasy 3a poznali symbole Anglii i ciekawostki związane z Anglią. Dzieci pracowały w grupach przygotowując materiały na gazetkę. Zrobiliśmy też notatkę do zeszytu. Klasa 3a chętnie włączyła się w prace i sprawiło to im dużo radości.

            Good job students !!!                                                                    

            Opiekun: Anita Borczak

          • Multikino Włocławek 27.11.2023 r.

          • Czeka nas pracowity koniec tygodnia. Z piątku na sobotę nocowanie w szkole - szkolenie młodej kadry. Dlatego dziś dla relaksu kino! "Kajtek czarodziej", piękny film o walce dobra ze złem, uczy i bawi. Po seansie małe jedzonko przed powrotem. Na głowach czapki, zafundowane na pamiątkę przez dowódcę, z logiem akcji "Godzina W 1944-2024" organizowanej przez naszą Grupę dla upamiętnienia osiemdziesiątej rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

          • LEKCJA UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY

          • 23 listopada 2023 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Piotrkowie Kujawskim gościliśmy przedstawicieli Zespołu Szkół RCKU w Przemystce i Komendy Powiatowej PSP w Radziejowie. W ramach zajęć dotyczących udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym bezpośrednio na miejscu zdarzeń - kadeci z klas pożarniczych wspomagani przez zawodowych strażaków - edukowali uczniów w tematyce: rozpoznania stanów nagłego zatrzymania krążenia, sposobów i zasad prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej osób dorosłych, dzieci i niemowląt również przy wykorzystaniu defibrylatora automatycznego oraz udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy w różnych innych stanach zagrożenia zdrowotnego człowieka. Uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu będącego wprowadzeniem do poruszanych zagadnień, a następnie uczestniczyli w ćwiczeniach praktycznych. Tego rodzaju zajęcia oprócz walorów edukacyjnych, pozwoliły także na zaprezentowanie, szczególnie młodzieży z klas ósmych, oferty innowacji pedagogicznej Pożarnictwo i ratownictwo medyczne realizowanej w klasach licealnych Zespołu Szkół ZS RCKU w Przemystce.

          • „Mała książka – wielki człowiek”

          • W  listopadzie uczniowie klas pierwszych w ramach kolejnej edycji kampanii  „Mała książka – wielki człowiek” otrzymali Wyprawki Czytelnicze. Wspomniana kampania  to projekt ogólnopolski, którego celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Jednym z jej elementów  są działania na rzecz najmłodszych uczniów, którzy dopiero zaczynają naukę w szkole podstawowej. Pragnieniem pomysłodawców jest zachęcenie dzieci do częstego sięgania po książki i regularnego ich czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych.

             W skład każdej wyprawki wchodzi:

            • „Wnuczka antykwariusza” – książka autorstwa znanej i niezwykle cenionej pisarki Justyny Bednarek, z mistrzowskimi ilustracjami Emilii Dziubak.
            • „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów, mówiącym o korzyściach wynikających ze wspólnego rodzinnego czytania, a także zbiorem rekomendacji wartościowych książek przeznaczonych dla pierwszoklasistów.

            Wszystkim uczniom i ich rodzicom życzymy przyjemnej lektury i dobrej zabawy.

          • Światowy Dzień Pluszowego Misia

          • 24 listopada nasi uczniowie zjawili się w szkole ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi. W ten sposób chcieliśmy zasygnalizować nasz udział w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia.

            W bibliotece mogliśmy poczytać i przypomnieć sobie ulubione cytaty Kubusia Puchatka. Wyeksponowane były również wszystkie  książki, których bohaterami  są  znane dzieciom z literatury misie.

            Miś to nie tylko zabawka, często to przyjaciel, towarzysz, powiernik. Jak śpiewał Miś Uszatek:  „Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci”.

          • Z wizytą w Domu Seniora

          • 22 listopada br. uczniowie naszej szkoły odwiedzili  Dom Seniora Pod Topolami w Piotrkowie Kujawskim. Miłej publiczności  zaprezentowali montaż słowno-muzyczny o charakterze patriotycznym. Zabrzmiały najbardziej znane piosenki, które przeszło 100 lat temu śpiewali polscy żołnierze walczący o niepodległość ojczyzny, a także Polki, które żegnały idących na wojnę ukochanych, synów czy braci. Repertuar przygotowany przez uczniów kl . 4a i 6c pod kierunkiem nauczycieli tak bardzo spodobał się mieszkańcom Domu Seniora, że wspólnie z młodymi artystami, włączyli się w śpiew żołniersko-bitewnych nut. Muzyka łączy pokolenia-nasza wizyta jest tego pięknym dowodem.

          • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

          • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień obchodzimy 21 listopada. Celem jest promocja życzliwości, zachęcanie do czynienia dobra, uwrażliwianie  ludzi na wzajemną życzliwość. Obecnie święto obchodzimy w 180 krajach, w Polsce promuje je miasto Wrocław. W 2023 roku hasło obchodów brzmiało „Wróćmy do Życzliwości”. To sygnał dla ludzi, że gdy przestają się liczyć dobra wola i wzajemne zrozumienie to świat zmierza w złym kierunku.

            W tym roku w naszej szkole o pozytywny ładunek energii zadbała pani pedagog Joanna Zaradzka, która udostępniła naszym uczniom i pracownikom pełne serdeczności, dobrych słów i życzeń „zrywki”. W bibliotece szkolnej działała Poczta Dobrych Słów. Chętni uczniowie mogli napisać miły, życzliwy list do wybranej osoby lub osób. Nasi szkolni listonosze dostarczyli listy pod wskazane „adresy”.

            Warto mieć w pamięci, nie tylko w tym dniu, słowa Paula Hoffmana:

            „ Traktuj innych jak sam chciałbyś być przez nich traktowany”.

          • Warsztaty serowarskie

          • Dnia 21 i 22 listopada dzieci z klas 0a oraz 0b dzięki uprzejmości Pani Moniki Przychodzkiej brały udział w warsztatach serowarskich. Pani Monika wprowadziła dzieci w świat robienia serów z mleka krowiego, wytłumaczyła i pokazała na czym polegają oraz jak wyglądają poszczególne etapy serowarstwa. Dzieci miały możliwość spróbowania krowiego mleka oraz świeżo zrobionego białego sera. Takie trudne pojęcia jak serwatka czy żywe kultury bakterii nie są już zagadką dla naszych najmłodszych uczniów. Dzieci miały także możliwość wykonania własnego sera z różnymi dodatkami, który później zabrali do domu. Serdecznie dziękujemy Pani Monice za zorganizowanie warsztatów dla dzieci,  za chęć podzielenia się swoją wiedzą i umiejętnościami z najmłodszymi. To był bardzo mile i kreatywnie spędzony czas.   

            Patrycja Mielcarek

            Sylwia Fijałkowska

          • Konkurs Poezji i Piosenki Patriotycznej

          • Powiatowy Konkurs Poezji i Piosenki Patriotycznej w Osięcinach.

            Kategoria: poezja - I miejsce - Paweł Derucki

            Kategoria: piosenka - I miejsce - Szymon Błaszczyk

            Gratulujemy zwycięzcom i ich opiekunom oraz dziękujemy za piękne wykonanie przygotowanych utworów.

          • Dzień Tolerancji

          • W tym roku kolejny raz obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Tolerancji. To międzynarodowe święto obchodzone corocznie 16 listopada zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 12 grudnia 1995 roku z inicjatywy UNESCO. Na terenie szkoły przeprowadzono akcję informacyjno -  plakatową.  W bibliotece uczniowie otrzymywali plakietki z okolicznościowymi hasłami. Motywem przewodnim naszych pogadanek, czytanych opowiadań była tolerancja. Staramy się uświadomić naszym uczniom jak wielką wartością jest tolerancja i czym może się skończyć jej brak. Naszym wspólnym celem jest wychowanie w duchu tolerancji, zapobieganie dyskryminacji, przeciwdziałanie stereotypom oraz uprzedzeniom. Zapamiętajmy słowa profesora Leszka Kołakowskiego:

            "O tyle świat będzie lepszy, o ile nauczymy się, że los ludzi jest wspólny, że jednocześnie jesteśmy różni i tacy sami”.

          • Projekt „Angielski jest fun-tastyczny”

          • Uczniowie klasy 2 a  zrealizowali pierwsze zadanie w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Angielski jest fun-tastyczny”. Wykonali karty obrazkowe dotyczące tematyki jesienniej, które wykorzystali podczas różnorodnych gier. Nauczyli się także piosenki „It’s autumn”. Prace drugoklasistów można podziwiać na wystawie znajdującej się na korytarzu
            II piętra.

            D. Karpińska

          • Popowo 18.11.2023

          • Piękna polska złota jesień! Zamówiliśmy wspaniałą pogodę, postanowiliśmy więc zamienić smartfony na grabie i ruszyliśmy do Popowa grabić liście. Nasza Grupa ma tam przyjaciół, chętnie nas goszczą na ogniska i harce, w rewanżu zrobiliśmy im trochę porządku wokół pałacu. W przerwach raczyliśmy się pysznym ciastem i herbatką! Dziękujemy Zakładowi Cukierniczo-Piekarniczemu „AS” Adama i Sławomira Wiśniewskich, który ufundowa nam kosz drożdżówek. Sobotnie popołudnie szybko minęło, pomachaliśmy zachodzącemu słońcu z pomostu...

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA 2023

          • 20 listopada 2023 r. przypada 34. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, która przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

            W tym dniu - społeczność naszej szkoły - włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowane przez UNICEF. 

            Dla podkreślenia ważności obchodzonego święta - uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły - ubrali się NA NIEBIESKO lub dodali niebieski element do swojego stroju - mały akcent w formie przypinki - kwiatka, wstążeczki.

            Co roku UNICEF zaprasza do wykorzystania KOLORU NIEBIESKIEGO we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.

            Dlatego okazujemy solidarność i wspólnie dbamy o PRAWA WSZYSTKICH DZIECI!

          • RÓŻOWE SKRZYNECZKI

          • W naszej szkole, w toaletach dla dziewcząt na I i II piętrze (w łazienkach oznaczonych 1.04 i 2.04) pojawiły się RÓŻOWE SKRZYNECZKI wypełnione środkami higienicznymi dla dziewcząt.

            Różowe skrzyneczki znalazły się w naszej szkole dzięki uprzejmości KGW Centrum Kultury Kujawy w Piotrkowie Kujawskim, które przekazało jedną skrzyneczkę na rzecz szkoły oraz dzięki zaangażowaniu rodziców, którzy zdecydowali się na wpłacanie składek na Radę Rodziców - bowiem druga skrzyneczka została sfinansowana z tego źródła. Co więcej, Rada zamierza przeznaczyć stałą kwotę w celu finansowania środków higieny niezbędnych do uzupełniania tych skrzyneczek.

            Różowa skrzyneczka jest inicjatywą, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym oraz zapewnienie szerokiego dostępu do bezpłatnych środków higienicznych w przestrzeni publicznej. Obecnie różowe skrzyneczki są już w wielu miejscach w kraju, w tym: w ośrodkach pomocy społecznej, kinach, muzeach i szkołach. Cieszymy się bardzo, że znaleźliśmy się na skrzyneczkowej mapie https://rozowaskrzyneczka.pl/mapa/ a dziewczęta uczęszczające do naszej szkoły będą miały zapewnione wsparcie i komfort podczas menstruacji.

            Skrzyneczki działają zgodnie z zasadą: 

            WEŹ, JEŚLI POTRZEBUJESZ, ZOSTAW, JEŚLI MASZ NADMIAR!

            Jeżeli, ktoś chciałby wesprzeć akcję różowej skrzyneczki w naszej szkole, może przekazać środki higieniczne do sekretariatu lub po prostu umieścić je w skrzyneczkach :)

          • Wyjazd do kina

          • W czwartek 17.11.2023 r. uczniowie klas 7b, 7c,6a wraz z opiekunami: Małgorzatą Pieszak, Jolantą Strzelecką i Sewerynem Hełminiakiem wyruszyli na wycieczkę do Multikina we Włocławku na film pt ”Kajtek-Czarodziej”. To ciekawa opowieść o nastoletnim chłopcu, który odkrywa w sobie niezwykłe umiejętności. Przygody głównego bohatera wzruszają i jednocześnie bawią oraz uczą ponadczasowych wartości, takich jak: braterstwo, uczciwość, prawda, tolerancja i przyjaźń.

            Film bardzo spodobał się dzieciom i na pewno długo pozostanie w ich pamięci.

            Małgorzata Pieszak

  • Galeria zdjęć

      brak danych